Stipendia

Prestižní Fulbrightovy stipendijní programy financované českou a americkou vládou poskytují českým občanům příležitost studovat, provádět výzkum či vyučovat v USA. Českým vzdělávacím a výzkumným institucím pak dávají možnost získat pedagoga nebo vědce z USA. 

http://www.fulbright.cz 

Udělování stipendií

Tak teď už znáte hlavní myšlenku a poslání Fulbrightovy společnosti. Ale jak takové stipendium získat? Není to jednoduchá věc a všechna stipendia jsou udělována pouze v rámci  přesně a pevně definovaných programů a podle stanovených postupů. O stipendia se uchází jednotlivci přímo u Fulbrightovy komise, nikoliv přes své domovské akademické či jiné instituce. Stipendisté jsou vybíráni v otevřené soutěži. Ve všech programech jsou stipendia udělována na základě výběrového řízení, které se pro každý program koná jednou ročně, obvykle na podzim nebo v zimě (viz jednotlivé programy) pro pobyt v následujícím akademickém roce. Uchazeči musí dodat podklady pro výběrové řízení do doby uvedené uzávěrky. 

Základním kritériem výběru pro všechny programy je kvalita uchazeče a jeho projektu. Ve všech programech (při srovnatelných kvalitách projektu) je dána přednost těm uchazečům, kteří ještě neměli možnost dlouhodobě pobývat v USA. Komise posuzuje přihlášky do všech programů spolu s odborníky v daném oboru. V každém programu provádí ústní výběrové řízení s uchazeči o stipendium výběrová komise, jejíž členy jmenuje Správní rada. Rada rovněž vyslovuje konečný souhlas s nominací stipendistů v České republice, v úvahu přitom bere doporučení výběrové komise, dostupnost finančních prostředků a další požadavky programů. Konečný souhlas s udělením všech grantů vyslovuje instituce Fulbright Foreign Scholarship Board jmenovaná prezidentem USA a sídlící ve Washingtonu.

k čemu je stipendium určeno?

Stipendia obvykle pokrývají životní náklady, zpáteční letenku a zdravotní pojištění, případně i některé další náklady (školné či jeho část, nákup knih apod.). Fulbrightova komise v ČR každoročně podpoří cca 40 občanů v různých kategoriích. Stipendisté do USA cestují na vízum J-1 pro kulturní a vzdělávací výměny. K tomuto vízu se v případě vládou sponzorovaného programu, což je i případ Fulbrightových stipendií, vztahuje podmínka následného dvouletého pobytu v domovské zemi.

Základní předpoklady

Základními předpoklady pro podání žádosti o stipendium v jakémkoliv z  programů jsou české občanství, trvalý pobyt v České republice a velmi dobrá znalost angličtiny. Přihlášky do jednotlivých programů je možné podávat ve všech oborech – humanitních, přírodovědných i technických – s výjimkou MBA a klinické medicíny. Vítány jsou přihlášky v oboru amerických studií i přihlášky zaměřující se na multikulturní či mezioborové aspekty dané problematiky.

STIPENDIA:

Jak vidíte, stipendií a kategorií existuje celá škála, takže stačí najít si tu svoji škatulku, prostudovat více a hurá na přihlášku!

http://www.fulbright.cz

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.