Podání přihlášky

Když jsem si v metru četla papíry s článkem, jež se jmenoval „Being the scientific worker“, naklonil se ke mě přítel, chvíli mi četl přes rameno a suše mi oznámil, že to je pěkná hovadina. Tak jsem mu s úsměvem oznámila, že přesně tahle hovadina je moje esej pro Fulbrightovu komisi a že mu pěkně děkuji. O pár týdnů později jsem se dozvěděla, že i tahle esej se stala mou vstupenkou na Stanfordovu univerzitu. 

Jak jste se na předchozích stránkách dočetli, Fulbrightova komise (FK) každý rok uděluje stipendium pro vybrané studenty a specialisty ve svých oborech, kteří se rozhodli vycestovat za studiem či výzkumem na americkou univerzitu. Dovedete si představit, že ne každý uchazeč automaticky dostane stipendium, ale probíhá několikastupňový výběr. Na konci výběrového procesu čekalo Fulbrightovo stipendium v kategorii Stipendia pro postgraduální studium na celkem 5 studentů. Počet přihlášek toto množství samozřejmě převyšoval. Stipendia byla udělena také v jiných kategoriích. Nebudu lhát, celý proces podání úspěšné přihlášky je sám o sobě zdlouhavý a náročný a pokud se do něj pustíte, musíte vydržet až do konce. Ale výsledek pak stojí za to:)

Kdy začít. Stipendium se uděluje vždy rok dopředu, tedy pokud jsem se rozhodla vycestovat na akademický rok 2012/2013, musela jsem podat přihlášku do 1. září 2011. Ale pokud si myslíte, že vám dva dny před podáním budou stačit, tak jste na omylu. S přípravou doporučuji začít alespoň půl roku před samotným termínem, pokud chcete vyjet na kategorii „visiting research“, či možná déle, pokud chcete studovat, jelikož vás bud čekat více zkoušek. Já jsem se rozhodla pro kategorii „visiting research“. To znamená, že máte projekt, který bude přínosem pro vaši práci a je váš vlastní (ne pouze součástí cizího, hlavně ne amerického projektu), na kterém z určitého důvodu musíte pracovat na americké univerzitě, protože má například zdroje, materiál, vybavení, možnosti, které v ČR nejsou k dispozici. Pak potřebujete jazykovou zkoušku, přihlášku, jejíž součástí jsou také eseje.

Kde začít. Fulbrightova nadace v Praze je velmi profesionální pracoviště, kde vám rádi zodpoví na jakékoli dotazy. Nikdy jsem se nesetkala s odmítnutím či neochotou pomoci. Do centra si můžete také oproti depozitu zajít vypůjčit knížky, které se budou hodit na přípravu na zkoušky. Co je moc důležité, FK pořádá pravidelně semináře, které vám mnohé napoví a mohou vám pomoci s hledáním možností financování vašeho studia v USA. Já jsem se osobně účastnila informačního semináře o TOEFL zkoušce a rovnou si půjčila potřebné materiály na přípravu, a také semináře o podávání přihlášky. Na základě této informace jsem také začala sepisovat eseje.

Eseje. Eseje pro vaši přihlášku budou dvě – jedna je představení vašeho projektu (Research Objective), se kterým chcete do zahraničí odjet, tedy přiblížením, proč je právě váš projekt důležitý a proč musí být vykonán jinde než na mateřském pracovišti. V případě studia píšete o tom, proč chcete jít studovat daný obor na zahraniční univerzitu. Druhá esej je tzv. Personal Statement, kde popisujete vaši osobní motivaci na celém programu. Je to takové představení vaší osoby vlastními slovy. Tyto eseje hrají velmi důležitou roli ve výběrovém řízení. Stejně jako americké univerzity lpí na kvalitních esejích, vaše esej v tomto bodě může hodně změnit. Já jsem první verzi z jarních dnů uložila do šuplíku, pak ji za měsíc přečetla a naprosto celou změnila. V červnu jsem se účastnila semináře, jak psát eseje a po tomto semináři se mi v hlavě zrodila jiná myšlenka, na jejímž základě vznikla konečná esej. Celkově byl seminář velmi užitečný. Práci jsem nechala přečíst několik rodilých mluvčí, zjistila, co si o ní myslí, a teprve po jejich úpravách jsem měla konečnou verzi.

Zkouška z angličtiny. Budete potřebovat dobré skóre z TOEFL zkoušky. TOEFL se musí skládat nejpozději měsíc před podáním přihlášky, jelikož výsledky přijdou přímo do sídla komise. Na TOEFL jsem se připravovala cca měsíc, kdy jsem více začala vyhledávat angličtinu, snažila se konverzovat, chodila na kurzy a také asi týden před zkouškou jsem velmi intenzivně studovala materiály na TOEFL. Zpětně bych řekla, že člověk potřebuje více času, aby si byl jistý, a určitě bych začala dříve, ale nebyl nějak čas. Minimum pro TOEFL je 80 bodů (ze 120 ve 4 kategoriích – poslech, čtení, mluvení, psaní) a zkouška testuje vaši schopnost se dorozumět a chápat univerzitní angličtinu. Netestuje se gramatika jako taková, ale schopnost pracovat s textem, odpovídat na dotazy, psát krátké eseje. Prostě se umět v angličtině pohybovat. Bohužel zkouška platí jen dva roky a výsledky je potřeba objednávat přímo u TOEFL organizace, která je odesílá žádající organizaci, jinak se nepovažují za platné. Pokud jste během studia měli výborné výsledky ve škole (průměr do 1.5 myslím) a předložíte obě byť rozepsané eseje (ještě je pak můžete opravit), Fulbright vám poskytne jeden voucher na TOEFL zkoušku (a budete tedy mít jeden pokud zadarmo).

Doporučující dopis. K přihlášce musíte přidat také 3 doporučující dopisy. Můžou to být buď originály zaslané vybranými lidmi nebo mnohem lépe, mohou být nahrané do internetové přihlášky. Vy pouze vyplníte emaily doporučujících osob a vztah k daným osobám, a oni pak mohou vyplnit doporučující dopis přímo do aplikace, kterou vy samozřejmě neuvidíte. Je důležité opatřit si dobré doporučující dopisy od důvěryhodných osob, které mohou potvrdit nejen vaše úspěchy, ale také pracovní nadšení a osobní povahu. Já jsem požádala tři lidi z akademického prostředí – šéfa pracoviště, mou školitelku a externího kolegu, ke kterému jsem docházela pracovat na části experimentů. Dopisy musí být samozřejmě dobře napsané anglicky a nejen vás vychválit, ale uvést na příkladech, jež dané kvality potvrzují. Věřím, že ty mé byly velmi dobré (a že to tak má většina lidí, proto bych tady moc na plusové body nespoléhala).

Zvací dopis. Pokud chcete odcestovat na zahraniční pracoviště jako výzkumníci, musí vás dané pracoviště chtít a musí vás pozvat. Zvací dopis je oficiální a musí obsahovat důvod, proč jste na univerzitu pozvaní, s kým budete pracovat, na čem budete pracovat a další drobnosti. Předchází tak tomu, že přijedete na nějaké pracoviště, kde o vás nikdo neví a kde neví, co s vámi. Musíte kontaktovat danou osobu a požádat ji, zda by daný dopis nenapsala a nezaslala. Fulbrightově komisi stačí kopie. Mimochodem to bude vaše poslední komunikace s danou osobou ohledně vaší práci, tak si domluvte vše důležité.

Přihláška. A pak přijde na vyplnění samotná přihláška. A to sám o sobě není jednoduchý čin. Připravte se na několik stránek, kde se vás dopodrobna vyptají nejen na vzdělání a pracovní zkušenosti (samozřejmě musíte mít i životopis), ale také na finanční možnosti. Musíte doložit kopie veškerých diplomů, které máte. A potvrzení o studiu. Já jsem tedy kopírovala bakalářský, k tomu dodatek (který je naštěstí česky i anglicky), magisterský diplom, k tomu dodatek, a také jsem kopírovala doktorandský průkaz a potvrzení od školy, že jsem studentem daného oboru a že jsem absolvovala uvedené zkoušky a školení. To musíte naskenovat do jednoho souboru, který budete do aplikace nahrávat. Připravte se však na to, že pokud vás vyberou dále na interview, budete muset dodat úředně ověřené kopie, jejich úřední překlady do angličtiny (pokud nejsou anglicky) a úřední kopie dodatků diplomů. Docela fuška, úřední překlady vás také vyjdou docela draho a musíte sehnat překladatele, takže to neodkládejte na poslední chvíli. Pokud postoupíte dál, musíte tyto materiály dodat ve velmi krátkém čase (týden), aby je mohli odeslat do USA.

K přihlášce se nahrává také zvací dopis, obě eseje a můžete ještě nahrát nějaký materiál, který by vám „polepšil“. Já jsem nahrávala odborný článek v angličtině, který jsem smolila pro účel fakultní zkoušky z angličtiny. FK to obdrží spolu s doporučujícími dopisy a TOEFL výsledkem.

Přihlášku jsem podala v srpnu, jelikož jsem odjížděla na dovolenou, ale oficiální termín byl do 1.9. Hned 5. září jsem dostala email, že jsem postoupila ve výběrovém řízení a že mám přijít na interview, které se konalo 9. září. Wau! Ale to už je další příběh.

<- Myšlenka                                                                                                                              -> Před odjezdem

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.