Moje zkušenost

Chtěla bych na začátek zdůraznit, že zde budu popisovat svou vlastní a osobní zkušenost, která se může lišit od mnoha jiných. Když jsem před rokem a půl sháněla informace sama pro sebe, měla jsem pocit, že je jich na netu moc málo. Ano, člověk se dozví základní informace, které na svých stránkách zveřejní Fulbrightova komise v různých zemích, ale těch osobních příběhů, na co se může člověk připravit, jsem moc nedohledala. A tak bych ráda přiblížila budoucím Fulbrightistům, na co se mohou těšit.

Proč jsem se rozhodla pro Fulbrightovo stipendium
Jak jsem podávala přihlášku
Co se dělo po podání přihlášky
Co se dělo v USA
Střípky z jiných životů

Pokud byste se mě zeptali, zda do toho máte jít, odpovím vám s jistotou, že ANO. Pokud byste se mě zeptali, zda bych do toho šla já znovu, odpovím vám, že bych se rozmýšlela. Pro mě to byl těžký a zdlouhavý proces, což se vám stát nemusí (jak dokazují příběhy dalších Fulbrightů). Když jsem pracovala na přihlášce, zrovna jsem se učila na doktorské státnice a procházela změnami v osobním životě. Nebylo to lehké. Když si lidé venku užívali krásného léta, já jsem se učila na TOEFL a psala eseje. Když jsem podávala přihlášku, odjížděla jsem na dva týdny na dovolenou a celou dobu jsem se bála, jak to dopadne. Když jsem prošla pohovorem a dostala stipendium schválené, začaly se mi hromadit zdravotní problémy. Ty vyvrcholily o 4 měsíce později s diagnózou histaminóza. Měla jsem problémy vstát z postele, natož myslet, a do toho jsem řešila zdravotní dotazník a nepovolení americké strany, které se nelíbila má trvalá léčba imunitního systému. Do toho Stanford přišel s žádostí o poplatky (téměř 13 000 dolarů) a já sháněla další peníze na pobyt. Před odletem jsem se musela stěhovat, řešila probíhající projekt v ČR a balit se. Byla jsem permanentně ve stresu a odrazilo se to na mém zdraví. V USA jsem musela najednou řešit svůj projekt, administrativní problémy atd. Ale to jsou věci, které vaše okolí mnohdy nevidí a neocení. Občas máte pocit, že lidé myslí, že to máte zadarmo. Připravte se také na finanční výdaje, sami si zaplatíte úřední překlady diplomů, prohlídku lékařem, povinná očkování, a sami budete muset na začátku investovat dost peněz na místě. Nikdo vás nebude čekat s otevřenou náručí. Nikdo vám však neslibuje, že to bude lehké, ale rozhodně to bude stát za to. Neodnesete si jen profesní zkušenost, ale hlavně zkoušku ze života, najdete sami sebe a pochopíte, co vše můžete zvládnout. Aneb opět platí: Co vás nezabije, to vás posílí!

Moc tímto děkuji své rodině, muži a přátelům, kteří mě v tak těžkou chvíli podrželi a bez nichž bych to nezvládla. Nejen finančně, ale hlavně psychicky. I jejich vírou v mé schopnosti jsem se dostala tak daleko.

Ráda bych také poděkovala členům české Fulbrightovy komise, protože vždy byli nápomocní a vstřícní. Takové věci se dnes už moc nevidí, ale všichni z tohoto týmu byli srdeční a ochotní pomoci a snažili se se mnou vyřešit každý problém. Jsou to lidé na správném místě a pokud máte nějaké pochybnosti o podání žádosti o stipendium, doporučuji se na ně obrátit. Jsou to profíci ve svém oboru.

Také děkuji Nadaci Scientia a Hepatologické společnosti ČLS JEP za velkou finanční výpomoc, díky které jsem mohla na Stanford odcestovat. Částí peněz také přispěl Fond Mobility Univerzity Karlovy a Nadace Sophia. Bez těchto organizací bych nesehnala peníze na poplatky a dokazují jen to, že když se chce, všechno jde. A také to, že v ČR jsou nadace a společnosti, které si váží a podporují českou vědu.

Fulbright vás změní. Navždy. Může vás i zlomit, ale nakonec vás vždy posílí. Mně otevřel oči co se týče lidí v mém okolí, mé budoucí práce, vztahu k rodině či vztahu k rodné zemi. Fulbright posune vaše hranice a vaši míru tolerance. Fulbright změnil mé chápání světa a zato budu vždy vděčná. Je důležité zjistit, jaké jsou vaše priority. A možná zjistíte, že jsou úplně jiné, než jste si dosud mysleli.

Reklamy

One thought on “Moje zkušenost

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.