Historie

Musíme se pokusit rozšířit hranice lidské moudrosti, porozumění a vnímavosti a není jiné cesty, jak tohoto cíle dosáhnout, než pomocí vzdělání,“ Senátor Fulbright, 1976

V září roku 1945, J. William Fulbright, čerstvě zvolený senátor z Arkansasu, předložil americkému kongresu návrh, aby peníze získané z prodeje přebytečného válečného majetku byly použity pro podporu výměny studentů v oblasti vzdělávání, kultury a vědy (za účelem ukázat mezinárodní dobrou vůli). O rok později, prezident Harry S. Truman podepsal uzákonění Fulbrightova návrhu.

I když Fulbrightův program trvá již od roku 1946 a v tehdejším Československu byla činnost Fulbrightova programu zahájena na konci sedmdesátých let, čeští občané se mohli tohoto jedinečného programu plně zúčastnit až po roce 1989. V roce 1991 začala Fulbrightův program administrovat Komise J. Williama Fulbrighta, ustanovená dohodou mezi Československem a Spojenými státy. Po rozdělení Československa 1. ledna 1993 začaly pracovat samostatné komise v obou nástupnických státech, a to v rámci původní dohody, neboť všechny mezinárodní dohody zůstaly závazné.

Protože platnost dohody skončila v roce 2001, Fulbrightova komise a další zainteresované orgány připravily novou dohodu, kterou podepsali velvyslanec USA v České republice a ministr školství České republiky dne 28. února 2002. Dohodu poté ratifikoval český parlament a prezident republiky ji signoval 26. srpna 2002. Dohoda vstoupila v platnost výměnou diplomatických nót oznamujících ukončení ratifikačního procesu v obou zemích 8. listopadu 2002.

V letech 1992-2013 podpořila Fulbrightova komise svým stipendiem 718 českých stipendistů a 586 stipendistů z USA. K dnešnímu dni Fulbrightův program, který podpořil dohromady několik set tisíc studentů, je uznáván jako prestižní mezinárodní výměnný program. Více jak půl století je podporován americkými občany (americký kongres každý rok vyhrazuje finanční částku na program) a partnerskými zeměmi. Univerzity, školy, Fulbrightovy komise, vládní organizace, nevládní organizace a soukromý sektor spolupracují každý rok na vyhledávání úspěšných osob, které reprezentují rozmanitost svých společností, a vybírají kandidáty prostřednictvím otevřených soutěží na základě jejich zásluh.

J. W. Fulbright po odchodu ze Senátu působil jako právní zástupce u washingtonské právnické firmy Hogan & Hartson, avšak mezinárodní výměnné programy, které nesou jeho jméno, aktivně podporoval i nadále. Za své úsilí ve jménu vzdělávání a mezinárodního porozumění obdržel množství ocenění od vlád, univerzit a vzdělávacích organizací po celém světě. V roce 1993 mu byla prezidentem Clintonem udělena Prezidentská medaile míru. Senátor J. William Fulbright zemřel 9. února 1995 ve věku 89 let ve svém domě ve Washingtonu. Přestože se programy změnily a přizpůsobily se vývoji jednotlivých zemí i USA, myšlenka zůstala stejná a stejně tak nedocenitelná.

Mimochodem bývalí Fulbrightisté si na své konto přičítají 43 Nobelových cen a 78 Pulitzerových cen.

čerpáno z www.fulbright.cz a fulbright.state.gov

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.