Otestováno pro Vás

Kam na kávu v Lotyšsku

Máte pravdu, to by nebyla žádná dovolená, kdybych si nedovolila alespoň jednu pořádnou kávu. Nebo třeba více. Lotyšsko mě popravdě množstvím malých kaváren a pražíren mile překvapilo a stejně tak i přístupem ke kvalitní kávě. Riga samotná má mnoho kaváren, které by mě lákaly, Lotyšsko v širším rozsahu zase několik pražíren, které za to rozhodně stojí. Přitom ceny zůstávají přiměřené, zapálených lidí dostatek a filtr zde není sprosté slovo. Tedy ano, jako to tak často bývá, nestihla jsem vše, co bych chtěla nebo co by za to stálo, ale nechte mě představit vám alespoň pár míst, které nás uchvátily.

Stars coffee (Riga)

První kavárna, kterou jsme navštívili, vůbec nebyla původně v plánu. Ale tak nějak nás trkla do nosu, byla na naší cestě do centra, tak jsme se rozhodli prostě doplnit kofein do žil. A bylo to velmi milé překvapení. Malinká pražírna s pár stolečky, kde po ránu zde najdete hlavně studenty s notebooky, ale udělají vám filtr a také výborný flat white. K zakoupení jsou také nějaké dobroty k jídlu, ty jsme ale nezkoušeli. Kavárna je z venku poměrně nenápadná, musíte dolů po schodech, ale pak vás čeká čisté dřevěné vybavení. Zde jsme také objevili mapku Rigy s dalšími hipster podniky, prostě dokonalé načasování.

MIIT (Riga)

Druhé místo v pomyslném žebříčku si vysoutěžil…ano MIIT. I když musím se přiznat, že by si klidně zasloužil první místo s předchozím Stars. My jsme zavítali o víkendu ráno, kdy mají mimochodem palačinkový brunch, což neznamená jen palačinky, ale celý stůl jídla ve formě „sněz kolik můžeš“. Brunch je vegetariánský a musím říct, že jsem zahlídla i bezlepkové palačinky. K tomu však byly také nějaké saláty, miniburgery a další věci, které prostě na brunch potřebujete. K tomu nabízí veganské a vegetariánské sendviče a skvělé zákusky (včetně bezlepkových veganských, tedy bez mléka a vajec). Mimo víkend zde najdete běžně snídaně, pak obědy (menu pro ten den na facebooku) či večeře (jídla, která vypadají fakt dobře a pochutnají si i masožravci).

Ale teď k tomu, co vás asi zajímá více. V MIIT nabízí kávu z malých pražíren a seženete zde prakticky vše od Kolumbie po Ethiopii. Pokud si tedy vyberete filtr (V60, aeropress nebo třeba chemex pro 2-3), dostanete na výběr i kávu, ze které vám filtr připraví. My jsme si nechali poradit a volba to byla skvělá, dostali jsme karafku s kávou (jako mohla by mít oušku, byla dost horká) a nakonec neodolali ani výbornému mangovému bounty.

 

Rocket bean coffee (Riga)

Rocket Bean Coffee byl na mém seznamu na prvním místě, ale musím říct, že mě kavárna neoslnila jako předchozí vybrané. Tedy minimálně pobočka na  ulici Dzirnavu. Možná tím, že jsou trochu „profláklejší“, prostředí mi přišlo vlastně až příliš neosobní a káva dražší než by bylo nutné. K mému překvapení jsme právě tady nedostali žádný pořádný filtr s možností výběru kávy, v hrníčku černé tekutiny s průměrnou chutí byla naspodu sedlina, což mě trochu překvapilo. K zakousnutí mají nějaký menší výběr čerstvého pečiva nebo sendviče, ale jinak mě vlastně prostor ani káva neoslovily. Možná kdyby bylo více lidí nebo kdybych před tím nezavítala do ostatních, případně kdybych potřebovala pracovat a někde rozložit počítač, pak bych takové prostředí uvítala více.

Sobotní trhy v Kalnciema Quarter (Riga)

Ruku na srdce, jsem milovníkem atmosféry farmářských trhů i u nás v Čechách. Proto mě nadchla možnost navštívit malé trhy také v Rize, které se konají v sobotu v Kalnciema Quarter. Jak trhy slibují, najdete zde příjemnou atmosféru a malé lotyšské výrobce. Vedle řemeslné výroby (hodně zde bylo oblečení, keramika) je zde také občerstvení a my jsme narazili hned na dvě lotyšské pražírny. Obě na trhu připravovaly jen filtr, takže žádné mléčné koktejly nečekejte (což je dobře, protože jak jinak chcete vychutnat kávu, že?:)).  Nevím, zda se na trhu vyskytují pravidelně, ale věřím, že každou sobotu tam bude nějaká lotyšská pražírna. První z těch, na které jsme narazili my, byla Kuup, které je úplně z druhého konce Lotyšska (na východ) než Riga a okolí, které jsme navštívili (tedy skvělé příležitost koupit také něco jiného než produkci z Rigy). Druhá pak byla pražírna s názvem Curonia, vlastně mikropražírna, která se nachází na západním konci Lotyšska v městě Kuldīga. Prostě jak říkám, skvělá příležitost ochutnat kávu z různých konců Lotyšska na jednom jediném místě. 

Madam Brioš (Jūrmala)

Musím říct, že když vyrazíte za hranice Rigy, není to s tou kávou už tak jednoduché. Tedy samozřejmě že kávu koupíte kdekoli, ale pokud preferujete malé kavárny, místní pražírny a alternativní přípravy kávy, budete muset trochu více pohledat. Jūrmala je obecně oblast pro turisty, na každém kroku zde slyšíte ruštinu a tedy čekat pražírnu kávy by bylo spíše bláhové. I tak jsme tedy vybrali z nabídky to nejmenší zlo, Madam Brioš, které spíše oceníte pro snídani, brunch či lehký oběd (případně pokud jste fanoušci pečiva, Brioš slouží i jako pekárna, jak sám název trochu napovídá). V nabídce však mají frenchpress, který nám donesli jako jednu konvičku na sdílení, a přestože to není moje preferovaná příprava kávy, v tu chvíli prostě takový filtr bodl. Myslím, že se zde více zaměřují na kvalitu jídla a pokud tedy bude chtít i nějaký ten buddha bowl nebo vejce Benedikt, určitě se vám tu bude líbit a nad kávou jedno oko trochu přimhouříte.

The CoffeeLab (Sigulda)

Znáte taková ten moment, kdy si říkáte, že to bude asi v nějakém malém zapadákově hrozná bída, co se občerstvení a kávy týče? Tak jo, co se občerstvení týče, to opravdu pruda byla, ale na facebooku na mě vyskočila kavárna s názvem The CoffeeLab. Podle popisku coffee shop a to už jsem zbystřila. Že by se blýskalo na dobré kofeinové časy? Malá kavárna, kde vám připraví kávu lotyšského původu Andrito (Riga) nebo prodají třeba řemeslné pivo se nachází opravdu v Siguldě a stojí za návštěvu. Flatwhite sice neznají a ani nedoporučuji si jej dávat, jinak skončíte s bílou kávou, ale Chemex byl luxusní. Slečna byla docela vstřícná, dala na výběr kávu, ze které filtr chceme a nebránila se ani našim keepcupům:)). Myslím, že zde měli i něco drobného sladkého k snědku a prodávali kopečkovou zmrzlinu, ale víc podrobností nevím, jelikož jsme kávu brali sebou. Na posezení je zde jen pár stolečků, ale prostředí vypadá útulně a jak jsem psala, filtrem neprohloupíte.

 

Cafe7bar (Cēsis)

Pokud jste se nabažili v Siguldě, že by jako každé menší městečko mohlo mít jednu kavárnu s místní „speciality“ kávou, tak možná budete trochu zklamaní. V Cēsis jsme s tím výběrem místa na kávu a případně něco malého k snědku bojovali, ale nakonec nás nohy zavedly do Cafe7bar. Úplně pidi kavárna se 3 malými stolečky uvnitř, ale zato několika stoly venku, je kousek od hradu. Krom kávy nabídne také něco k snědku, žel když jsme dorazili my, nebylo už k snědku prakticky nic, krom denní polévky a nějakých dortíků. No nic, polévku jsem si dát nemohla, ale krásně voněla, byla čerstvá ze sezónní zeleniny a bohatě zasypaná bylinkami (cena také odpovídala spíše hipster místu), žel nic dalšího ten den už nezbylo.

Tak jsme se aspoň domluvili na kávě a poučena z předchozí zkušenosti jsem vysvětlila, že bych chtěla flat, ale s trochou méně mléka (chápu, že na oběd je to slabá dávka kalorií, ale život není peříčko:)). Takže nakonec to skončilo tak, že jsem dostala dvojitý espresso a mléko a vlastně si svůj nápoj dělala tak trochu sama. Káva špatná nebyla, poměrně silná, voňavá, ale možná mě zahřála hlavně tím, že venku pršelo a káva byla příjemně horká. Obsluha byla moc milá a mezi dortíky naleznete vždy nějaký ten bezlepkový. No, prostě si ideálně zjistěte, zda je vůbec něco v pondělí otevřeno, ale pokud máte rádi příjemné domácí prostředí, tady se vám jistě bude líbit a nad kávou jedno očko lehce přimhouříte.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.