Cestování

Letem světem Lotyšskem – Riga

Už dlouho jsem si říkali, že jsme prakticky za celou dobu cestování ani jeden nenavštívili žádné pobaltské státy. Sever je sever, jih je jih, a jistě i pobaltské státy mají jistě co krásného ukázat. Takže nastal čas to napravit a nezačali jsme ničím jiným než právě Lotyšskem. Pokud počkáte na akci, za pár korun vás sem vezme letadlo z Prahy. Za €1,15 lístek z automatu se pak z letiště dostanete do centra (nebo si stáhněte aplikaci pro Bolt a využijte službu Bolt, cena mimo centrum nás přišla na €7-9 a za tu pohodlnou dopravu namísto 2 přestupů v 30 stupňových vedrech to docela stálo). Než se pustím do dalšího popisu, kam se podívat, tak rozhodně musím říct, že je Lotyšsko a Riga naprosto skvělé. Až mi dokonce chvílemi přišlo, že jsou zde trochu dále než my v Praze. Mluví se tady lotyšsky, ale také poměrně často rusky, anglicky se na některých místech domluvíte (ale třeba číslovky a podobně si odvodíte i bez znalosti cizího jazyka). Vše je trochu jednodušší v tom, že se platí v eurech. V Rize podle nás najdete snad vše potřebné – potkává se zde čerstvé jídlo s tradicí i moderními prvky, najdete zde části města připomínající Prahu, Brno či Olomouc a přitom úplně jiné prostředí, najdete zde krásnou přírodu, parky i staré památky. Záleží tedy jen na vás, zda se rozhodnete pro čistě městskou turistiku nebo se podívat i za hlavní město. Dnes ale začneme tím hlavním městem:). Kam se tedy podívat?

 

Staré město

Samozřejmě snad ve všech průvodcích je popsáno a doporučeno zavítat do historické části města. Abych byla upřímná, tato část objevování Rigy vám nezabere tolik času, jak by se mohlo zdát. Určitě se vydejte podívat na kostel Sv. Petra (vstup do kostela a na věž, ze které je výhled na Rigu, vás přijde na €9, vstup jen do kostela pak na na €3) a případně z něj si můžete prohlídnout i celé město. Hned vedle máte kostel sv. Jana. Samozřejmě zavítejte k domu Černohlavců, což byl prakticky dům pro nezadané kupce a vážené muže (který stejně ale museli prakticky celý postavit znova). Zde také najdete různá muzea, ať už třeba fotografie, filmu nebo právě okupace. Pak určitě půjdete kolem městské radnice a katedrály (luteránský kostel). Když půjdete směrem k „hradu“, který je sídlem prezidenta, budete mít cestou i anglikánský kostel. A pak už jen třeba švédská brána a nebo dům s významnými kočkami na střeše, které se dostaly snad na všechny pohlednice:). Když budete brouzdat ulicemi, těžko vlastně můžete něco minout.

Muzea

Pokud vás chytne trochu té kulturní nálady a trochu chtění po vědění, zavítejte do některého  muzeí. V Rize vás čeká celá škála a můžete si tedy vybrat, ať už chcete do nějakého obecnějšího, nebo vás zajímá třeba sovětská okupace či KGB. My jsme se vydali do muzea farmacie (€2), kde si můžete prohlídnout vývoj farmacie v Lotyšsku napříč stoletími, seznámit se s některými slavnými jmény či třeba se dozvědět, že dříve byla farmacie náhrada lékařů a že farmaceuti dělali třeba výborné víno (pak jim to musel stát zakázat, protože se jim tam hromadili čekající lidé a někteří umřeli dříve, než se medicíny dočkali). Stejně tak najdete v Rize muzeum lékařské historie. Prostě je vybírat z čeho, jen stačí hledat podle osobního zájmu.

Courněte se podél řeky

Riga se rozléhá na obou stranách řeky Daugava a díky tomu vlastně nabízí také možnost projít se po jejich „náplavce“. Pokud se půjdete projít ze strany starého města, užijete si výhled na národní knihovnu a most. Takto můžete jít podél řeky poměrně dlouho (až k velké lodi, která vás případně vezme do Tallina). Nebo prostě přejděte Vanšu Tilts most (ten s těmi dráty:)) na druhou stranu a stavte se třeba na městské pláži Kīpsalas nebo se také projděte podél řeky s výhledem na celé staré město a prezidentský hrádeček.  Sice část cesty bude podél silnice, ale vlastně je zde docela málo lidí a tedy docela klid:).

Parky v centru

Riga je plná parků. Vážně. Krásných, zelených, na každém kroku stánek se zmrzlinou, to prostě chceš. Staré město je prostě maličké a pokud chcete vidět něco dalšího, parky jsou jasnou volbou. Dokonce se zde můžete projet i loďkou, podle amerických turistů „must-do“, podle nás prostě „walk and walk“. V centru města najdete Esplanāde (kde je také lotyšské muzeum umění), k němu přilehlý Vērmanes dārsz a pak rovnou do hlavního parku Bastejkalna (tam můžete na ty lodičky). V Bastejkalna je také velký památník svobody, který zde vztyčili k poctě Lotyšů bojujících za svobodu před rokem 1920. Pak tu máme také Kronvalda park a na druhé straně řeky jsme byli v Uzvaras parku, ale tam popravdě nic moc zajímavého nečekejte.

Žijící čtvrť a malé kavárny a pivárny

Možná může být lákavé bydlet v centru města, ale ruku na srdce, kdo by chtěl zbytečně připlácet za takové turistické místo, kam pěšky dojdete i tak do půl hodiny nebo dojedete jedním z mnohých spojů městské dopravy (když koupíte lístek dopředu, jedna jízda vás vyjde na €1,15 a vlastně ji máte nabitou na kartě a můžete kdykoli pípnout v autobuse nebo trolejbuse, na jednu kartu můžete dokonce nahrát více jízd a použít je na stejném spoji pro více lidí). My jsme bydleli v oblasti Latgale a byly to takové Holešovice, tedy do 20-30 minut v centru pěšky, ale stále trochu mimo, aby tam nebylo moc turistů, zatímco všechny craft beer a hipsta kavárny v pěší vzdálenosti. Takže pokud je tohle dle vašeho gusta, vydejte se podél ulice Kr. Barona od centra (zhruba až po kolmou ulici Stabu) a nebudete litovat. Pokud chcete program na večer (pátek a sobota) nebo prostě trochu rušněji, řemeslné pivo a kombuchu na čepu, tak zkuste oblast Valdemara Pasaza. Nebo si prostě dejte do vyhledávače Labietis a tím směrem se vydejte:).

Za jídlem do Central Market

Asi jedním z nejznámějších míst, kam se v Rize vydat za jídlem, jsou staré hangáry na kraji Rigy nazvané jako Riga Central Market. Trhy jsou zde již od roku 1930 a byly přesunuty do bývalých německých Zeppelin hangárů z 1. světové války. Je to tedy 5 velkých hangárů, které se naplnily pultíky s jednotlivými prodejci a před samotnými hangáry jsou také rozložení prodejci s ovocem, zeleninou a krásnými květinami. Pokud chcete ochutnat čerstvou nebo uzenou rybu, koupit si třeba nějaké specifické nakládané dobroty nebo čerstvé sýry, je tohle určitě místo, kde se vám bude líbit. V prostředním hangáru je také takový menší food court, kde najdete spoustu různých restaurací a můžete tak doplnit svůj food zážitek v Rize.

Farmářské trhy i v Rize

Pokud jste jako my milovníci farmářských trhů a rádi tak nasáváte místní atmosféru, jsou rozhodně nutností sobotní trhy v Kalnciema Quarter. Trhy nejsou moc velké, ale najdete zde několik stánků s místními produkty, stánky s oblečením ať už pro malé či velké zákazníky od malých výrobců (takový malý Dyzajn market), dřevěné výrobky, ale také lotyšskou kávu, řemeslné pivo a řemeslné potraviny (oříšková másla, pražené fazole, místní typické „černé“ pečivo, kvass a spoustu dalšího). Je zde spousta místních lidí, občas nějaký ten cizinec a krásná atmosféra.

A pokud by vás nezajímaly trhy anebo si budete chtít udělat procházku, tato čtvrť je známá svými původními dřevěnými domy. Najdete krásné, spravené, ale také některé, které vypadají, že se každou chvíli zhroutí (a stejně v nich bydlí lidé). Je to každopádně úplně něco jiného než staré město nebo druhý břeh řeky obecně.

Jūrmala

Do Jūrmaly se dá dostat přímo vlakem z Rigy, případně je to cca půl hodiny autem (poplatek 2 eura za dálnici v letních měsících, což trochu poukazuje i na to, že to bude oblíbená letní destinace Lotyšů), záleží tedy, co přesně hledáte či preferujete. My jsme měli trochu smůlu, že zrovna v den, kdy jsme mohli Jūrmalu navštívit, proste pršelo. Auto jsme zaparkovali u Madam Brioš (kde si případně můžete dát kávu, čerstvý zákusek, čerstvé pečivo či třeba snídani a menší jídlo) a vydali se pěšky těch pár bloků na pláž. Když dorazíte na pláž, což opravdu není daleko, čeká vás poměrně úzký pás pruhu písku aka pláž vinoucí se do nekonečna. Je pravda, že coby kamenem dohodil, máte pravidelně rozestavěné převlékárny, cestou jsou také lavičky a různé průlezky a houpačky pro děti. Jelikož pršelo, nebylo na pláži moc lidí, nikdo se nekoupal, ale podle ptáků a pár turistů, kteří si chtěli za každého počasí smočit aspoň nohu, byla hladina vody poměrně daleko velmi nízká. Moře bylo úplně klidné, tak klidné jsem snad ani neviděla. Nemohu tedy říct, jak to tady vypadá za slunného počasí, ale pokud se rádi nadýcháte slaného vzduchu a projdete se v písku po pláži, je to určitě dobrá volba.

Salaspils Memorial

Podle mě jeden z nejsilnějších zážitků z Lotyšska a který stojí za návštěvu. Památník Salaspils byl postaven na připomenutí obětí nacistických zločinů z tábora Salaspils, který v letech 1941-1944 sloužil jako pracovní nápravný tábor. Tábor byl vystavěn v roce 1941 (a při jeho stavbě zemřelo na 1000 židů, mezi nimi mimo jiné i Židé z České republiky). Přestože byl tábor primárně určen pro politické vězně a nápravný pracovní tábor pro ty, co se vyhýbali práci, dá se prakticky přirovnat k řadě koncentračních táborů.

V rámci návštěvy si můžete v hlavní kamenné části památníku prohlédnout výstavu (do 17. hodiny) se zachovalými dopisy z a do táboru, ohledně podmínek panujících v táboře či pak i to, jak se vlastně celý areál stavěl. Kromě totiž úvodní betonové „kostky“, ve které je výstava, jsou vyznačeny na památku domy, kde byly ubytováni děti (na jednom z pohřebních míst bylo nalezeno 632 dětských těl), kde dospělí (počet přímých obětí se udává 2000, většinou byl problém nemoci, nedostatek hygieny a nedostatečná výživa) a na place mezi vystavěny sochy na památku (Matka, Nezlomený, Hanebný, Protest, Red Front, Solidarita).

Když se budete areálem procházet nebo pročítat popisy, pořád uslyšíte pravidelné tlumené bouchání. Buch buch. Buch buch. Podle všeho se má jednat o zvuk srdce, aby se připomněl tok času. Celé to pak dává místu opravdu temný nádech a člověku je až tíživo, čím si naši předci museli projít a z čeho se člověk nikdy nepoučí. Vedle německých zločinů jsou zde zdůrazněny i ruské zločiny a následky okupace, což bohužel Lotyši také dost odnesli.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.