Cestování

Letem světem Irskem aneb na západ a zase zpátky

Pokud jste si splnili nutnou toulku Dublinem, můžete zase zabalit kufr, naskočit do auta a vydat se po krásách irské přírody, které vás rozhodně nezklame. Pokud jste někdy viděli nějaký film nebo dokument, tak věřte, že je tam všechno tak krásně zelené. Zvláště na podzim se můžete rozjímat nad krásnými barvami. Je to trochu podobné Skotsku, jen je to všechno jedna velká placka a většina hradů jim tady už dávno spadla.

Naše cesta směřovala na západ, ale pevně doufám, že se jednou budu moct vrátit a vydat se i na jih nebo sever. Jakmile totiž vyjedete za město, chvilku si popojedete po dálnici, nakonec už projíždíte jen menšími vesničkami a mezi nimi prakticky nic krom velkých luk, polí a zvířat. Tuhle krávy, tuhle ovečky a támhle koníci. Klid, vše se zelená a vše tak nějak prostě plyne. A když za oknem auta míjíte krásné udržované domečky, vlastně možná i po takovém životě zatoužíte. Náš první cíl byl Cliffs of Moher, tedy Mohérové útesy, které jsou poměrně oblíbenou destinací turistů. Můžete se tak vydat na oficiální větší parkoviště s kavárnou, kde samozřejmě za vše zaplatíte a v davu se proderete tak na první útes, nebo si můžete trochu popojet, zastavit na Cliffs of Moher Liscannor Walk (kde hodíte do kasičky €2 za parking) a vydat se pěšky podél útesů a celou cestu se kochat a kochat. Fakt to stojí za to (do visitor center nebo-li na ono dané hlavní parkoviště vás bude čekat cca 6 km cesta po útesech, ale prakticky celou dobu po rovině, zpět se můžete svézt autobusem nebo je to cca 4 km po cestě). Samozřejmě pokud si dáte obě trasy nebo přijedete později, zabere vám to vlastně celé odpoledne. Na hlavním parkovišti jsou pak k dispozici nejen záchody, ale návštěvnické centrum a kavárna s pitím i jídlem. My jsme se pak vydali přímo na ubytování kousek od Miltown Malbay (asi 25 km jižně od útesů), které jsme také po večeři navštívili. V městečku najdete nejen potraviny, ale také spoustu barů a restaurací, které vám tak trochu přiblíží irskou kulturu.

Na druhý den ráno jsme si dali vydatnou snídani a zamířili ještě jižněji tedy na hrad Bunratty (cca 50 minut autem). Ten jsme si jen obešli, ale dovnitř jsme se rozhodli nejít. Prohlídka stojí €17 a provádí vás v kostýmech, takže jsme nějak pochopili, že to bude spíše zábavní centrum (soudě podle zájezdů s turisty). Každopádně pokud budete projíždět přilehlou vesnicí, doporučuji vyskočit z auta a protáhnout si nohy malou procházkou směrem ke starému kostelu a hřbitovu. Opravdu nemám nijakou radost z návštěv hřbitovů, ale tady je to něco úplně jiného. Zvláště, když narazíte pouze na zbytky stěn kostel obrostlých rostlinami, které jsou obklopeny starými zanedbanými náhrobky. Hroby se nachází i uvnitř zdí kostela a vše má prostě takovou mysteriózní atmosféru. Člověku se honí myšlenky, kdy byl ještě kostel využíván, co se tam stalo a kdo tak asi pod zemí leží.

Další naše cesta trvala asi 1,5 hodiny, než jsme dorazili na Rock of Cashel. Vlastně jsem nevěděla, jestli čekat hrad nebo jen nějakou skálu, protože jak jsem psala, s těmi hrady je to v Irsku trochu na štíru. Nakonec nás čekal kopec (ano, pro mnoho Irů jistě hora), na jehož kopci bylo polorozpadlé spíše takové opatství než hrad jako takový. Zaplatili jsme €8 za vstup bez průvodce (přišli jsme prostě mezi prohlídkami) a vydali se zkoumat zbytky rozpadlé katedrály, koukat na okolní kopec poseté ovečkami a prohlídnout si opět další staré hroby. Rock of Cashel má jistě svou zajímavou atmosféru, uvnitř areálu najdete také prostory, kde shlédnete film s historií a pokud si připlatíte i za vstup s průvodcem do kaple, kde začali s restaurováním starých maleb, pak uvidíte i tyto prostory. Ale jelikož příroda zda také řádí a moc se toho nezachovalo, má tahle část velmi  přísné podmínky a vstup jen v určitou dobu. Každopádně je to pěkný areál. Když však z něj vystoupíte a vydáte se po stezce k opatství, které uvidíte za samotného Rock of Cashel (můžete to opravdu vzít po louce pod Rock of Cashel mezi ovcemi), čeká vás podle mne mnohem hezčí památka. Hore Abbey mi přišlo mnohem hezčí a majestátnější než samotný Rock of Cashel, není zde žádné vstupné a vy můžete z půdorysů hádat, kde byla jaká místnost, prohlédnout si zbytky kostela, to vše v obklopení zelené trávy, kam člověk dohlédne. Pokud se tedy na Rock of Cashel vydáte, rozhodně se ten kousek projděte a navštivte i tuto pozůstalost.

 

Cestou zpět nás čekala ještě jedna zastávka a možná ji využijte i ve chvíli, kdy budete v Dublinu více dní a budete hledat, kam se podívat. Do mapy zadejte Killiney Hill Park a vydejte se do čtvrti, kde mají svá panství hvězdy jako Enya nebo Bono. Zde můžete dojet až k pobřeží, zaparkovat auto a projít se po kamenité pláži při západu slunce. A pak můžete jen dojet do tohoto parku, zaparkovat a jít se projít po parku a vystoupat k obelisku, odkud vás čeká nejen úchvatný výhled na oceán, ale také na celý Dublin. Při západu slunce je to opravdu krásný dechberoucí výhled a nebude jistě litovat, i když Bona zrovna nepotkáte.

Pokud vám zbývá ještě nějaký čas, můžete zajet prakticky do jakékoli vesničky nebo menšího města a tam se toulat a nasávat atmosféru. Např. takové menší místo jako Straffan má hned dva kostely, k tomu samozřejmě patří zbytky rozpadlého starého kostela s náhrobky padajícími na stranu, částečně skrytými v porostu, daleko od zraku a přitom hned vedle oficiálního hřbitova. Když dorazíte v létě, mají zde také Steam museum, ale paní nám říkala, že mnohem hezčí barák s více okny uvidíte v přilehlém Castletown a raději se vyplatí zajet tam. Avšak samotná procházka podél řeky a následně golfového areálu K clubu je moc hezká, zvláště za slunného dne.

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.