Cestování

Letem světem Irskem aneb malé cournutí Dublinem

Irsko je bezesporu krásná země a přestože vás to určitě primárně láká do přírody (jako nás), přijde mi fajn alespoň jeden den věnovat hlavnímu městu dané země a poznat trochu z té kultury a historie. Co se týče Dublinu, myslím, že vám klidně jeden den na to základní vystačí, aniž byste se nějak stresovali a honili po celém městě. Samozřejmě záleží, jaké jsou vaše preference – zda chcete třeba vidět muzea a galerie nebo si vystačíte se základními památkami. My jsme se rozhodli, že základ je dobrý a i vzhledem k mé intoleranci vynechat pivovar Guinness či nějaké destilerie (i když ten Guinness je prý moc fajn). Pokud vás tyto věci zajímají, pak je dobré si na ně vyhradit čas navíc nebo s tím tak trochu počítat (a zkrátit čas v kavárnách či obecně sezením). Na co bych ráda upozornila je fakt, že se v Irsku jezdí vlevo a že by to mělo ovlivnit to, kam se rozhlížíte při přecházení silnice! Když budete mít štěstí, budou na vás mluvit pomaleji bez silného přízvuku a budete jim tedy i rozumět. Kdyby ne, tak naštěstí mají všechny nápisy nejen v irštině, ale i v angličtině. Jinak je ale vše v pořádku, zaplatíte zde eurem (většinou i kartou), Irové jsou jako lidé velmi milí a když si počkáte, dočkáte se často i nemožného:) 

Jelikož jsme bydleli za Dublinem, využili jsme autobusu a vystoupili až na zastávce u The Custom House, což je úřední budova postavená v neoklasickém stylu. Odtud jsme to mohli vzít hezky kolem řeky po jednom břehu, přeběhnout pak na druhou stanu a postupně se propracovat k historickému centru. Celkově jsou obě strany podél řeky zajímavé, jelikož se zde prolínají staré budovy s těmi novými, různé architektonické styly proloženy typickými baráčky s barevnými dveřmi. Vydali jsem se k sousoší, které věnovali Kanaďané jako památník hladomoru v Irsku, prošli kolem „Oktoberfestu“ a před EPIC The Irish Emigration Museum zahnuli na most (Sean O’Casey Bridge). Z něj se můžete krásně z dálky pokochat Jeanie Johnston Tall Ship (replika lodi z 19.století, která odvezla irské emigranty do Ameriky), zvláštní budovou dublinského kongresového centra a z dálky také Samuel Beckett Bridge (most ve tvaru harfy). Pak jsme se vydali směrem do centra, cestou můžete spatřit pár soch připomínajících si historii (třeba muže tahajícího lana z řeky). Když se však ohlídnete po zdech budov, uvidíte třeba veverku ze starého plechu všeho druhu (roh George Quay a Tara st) či jiné pouliční umění. My jsme také zabloudili do Aston Pl. na Dublin Icon walk, kde možná stejně jako já zjistíte, že vlastně moc slavných Irů neznáte, ať se to týká sportu, herců či autorů knih. Kouknout se pak můžete třeba na nejslavnější most Ha´penny bridge, tedy most, kde se za přechod platila půlka penny a na tisících lidech, kteří zde museli přejít řeku Liffey, se dalo docela dobře vydělat (popravdě jsem na něm neshledala nic výjimečného, ale tak je to historické a hezké, že ano).

Pokud byste se vydali zpět na sever přes řeku na druhý břeh přes velký most O’Connell, vydáte se prakticky do nákupní části města (prostě taková ta ulice, jak to mají ve všech městech). Ale obchody vás vůbec nemusí zajímat (pokud nemíříte do Primarku, který se zde jmenuje Penny´s), ale zato vás určitě zaujme O’Connell Monument, socha Williama Smith O’Briena (pokakaná od racků, jak už to bývá) a Spire of Dublin nebo-li památník světla (prostě taková dlouhá 120 metrová špička). Pokud nechcete dojít na konec ulice se podívat na dalšího chlápka (od racků), tak se můžete vydat zpět přes most do té historické části města.

Pak už se vlastně přesouváte do historického centra, kde jsou uličky plněny především bary, restauracemi a obchody s dárkovým zbožím z Irska. Jednou z historických dominant je rozhodně Dublin castle. Když k němu dorazíte, možná zakroutíte hlavou, kde ten hrad vlastně je. A popravdě se vám to stane ještě mnohokrát, protože z původních hradů Irska toho moc nezůstalo. Osobně bych doporučila zaplatit si prohlídku na celý okruh za €10, protože se podíváte i na opravdové základy hradu pod zemí, do přilehlé kaple a nakonec do celého paláce včetně malé výstavy. Samozřejmě se dozvíte hlavně drby a historky, které jsou zajímavé, tedy jak vlastně vznikl samotný název Dublin, že vlastně hradu nebyla škoda, protože to prý byl nejškaredější hrad v Irsku a pak samozřejmě kdo s kým a tak. Průvodkyně byla ale moc fajn a peněz jsme rozhodně nelitovali. Součástí prohlídka byla zrovna i výstava současného umění a dle všeho tam vždy nějakou menší výstavu najdete. 

Od hradu vedly naše kroky k některým katedrálám a že jich je v Dublinu hodně. Pokud jste fanoušci a chce se vám obcházet i katedrály vevnitř, připravte se na to, že někde se může čekat docela dlouhá fronta, což nás od návštěvy odradilo více než vstupné. Katedrála Christ Church byla zrovna v opravě a rekonstrukci přilehlých prostor, takže ji obklopovaly barevné plakáty, ale jinak je to krásná stavba. A tak jsem se vydali raději podívat na další katedrálu, Sv. Patrika, jenže ta zase měla frontu až kdoví kam. Každopádně u druhé z jmenovaných je krásný park, kde se dá chvilku odpočinout. Pokud vám chvilka zbude, můžete si skočit na Book of Kells, což má být jedna z nejstarších knih Irska, kreslená kniha s evangeliem. Případně si pak můžete odpočinout v jednom z krásně zelených parků, kterých Dublin nabízí poměrně dost. 

Každopádně je hezké se tam courat jen tak uličkami a potkávat spoustu lidí a všímat si drobných detailů nebo si třeba užít nějakého pouličního vystoupení. Přece jen tak člověk nejlépe nasaje tu správnou atmosféru:). A určitě si nezapomeňte všímat pomalovaných skříněk s elektrickým vedením. Schválně, kolik jich najdete?:)

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.