Otestováno pro Vás

Kam na kávu v Brně

Pokud se nějaké město může chlubit celu řadou zajímavých kaváren, je to určitě Brno. Ano ano, věřím, že každé město má své zajímavé místo, ale samozřejmě čím větší město, tím větší konkurence a snaha představit lidem něco nového či je prostě přesvědčit dobrou kávou. Věřím, že Brno má opravdu spoustu zajímavých kaváren a jelikož se nedá obejít všechny (zatím), představím vám jen pár. Jelikož centrum je velmi blízko od hotelu Grand, kam přijíždí některé autobusy, stejně jako od vlakového nádraží, není problém si někam odskočit jen tak mezi cestováním na jednu dobrou kávu a zase pokračovat v cestě dál. Nebo si prostě dejte výlet do Brna, centrum je moc hezké a dýchne na vás zase krapet jiná atmosféra.

Art\cafe\bar Morgal

Jako první jsme zabloudili kavárny Morgal, které je součástí Místodržitelského paláce na Moravském náměstí. V prostorech paláce najdete expozice Moravské galerie a můžete tak jednoduše spojit kulturu s trochou toho posezení a dobré kávy. I samotná kavárna totiž v sobě skrývá kousek umění, barokní fresku, která byla odkryta při rekonstrukci paláce a následně pak inspirovala k celému zařízen interiéru kavárny. Součástí kavárny je i menší kuchyně, kde vám připraví nějaké dobroty, hodně si tady zakládají na lokálnosti i výběru surovin, takže najdete třeba maso z farmy Němcovi nebo zeleninu od Komendů. A pokud byste raději jen něco malého ke kávě, pravidelně mají koláče a zákusky od William Thomas Artisan Bakery a Sandra peče koláče. Dnes je spíše samozřejmostí podpora menších pivovarů, na čepu zde najdete Šumavský kout a nějaký ten pivní speciál podle aktuální nabídky. Už ne tak samozřejmostí jsou autentická vína, což jsou přírodní, nefiltrovaná a nečeřená vína vyráběná tradiční metodou bez selektovaných kvasinek nebo třeba aditiv, kterých zde najdete hned několik.  No a co víc, na mlýnku zde mají Bonanzu, takže tuto kavárnu prostě minout nemůžete.

 

Atlas cafe

Pokud raději nějakou tu alternativu a světlý vzdušný prostor, ale odpuzuje vás moderní chladné pojetí kaváren, pak Atlas Cafe bude pro vás. Stěny i stoly jsou tvořeny kresbami a uměleckými výtvory, za barem je příjemná obsluha a kávu dělají dobrou. Co víc si může člověk přát. Každopádně tady si dáte dobrý čerstvý filtr či maté limonádu, směsi se samozřejmě mění podle nabídky a tvorby pražíren (najdete zde třeba brněnskou kávu z pražírny Rebelbean, slovenskou coffeein atd).

Cafe Atlas najdete na Žerotínově náměstí a může se tedy velmi jednoduše stát vaší záchranou, pokud se ocitnete na druhé straně centra Brna (tedy směrem od nádraží). I tato kavárna má své snídaňové menu, něco na zub, v nabídce najdete několik lákavých dortů (často i bezlepkových a vegan) a kdyby vás to nebavilo, můžete si prohlídnout, co je zrovna v sezónním bazárku k nákupu.


Podnik cafe bar

Podnik je místo, které ocení hlavně milovníci filtrů při toulkách centrem a návštěvě Zelného trhu. Chemex, V60 nebo Aeropress a k tomu celé kávové menu, tedy z čeho si tu kávu necháte udělat. Coffeespot, Nordbeans, Coffeein, Illimité a mnoho dalších jsou značky káv, které zde najdete na mlýncích, nabídka se samozřejmě mění podle novinek u pražíren. Snídani vám tady prodají až do dvou hodin odpoledne, takže je to ideální místo po tahu brněnskými bary. Nechybí k tomu samozřejmě pivní speciál z malých pivovárků, který vám tu opici pomůže tak trochu lépe vyřešit, kdyby to třeba ta káva nezvládla. Prosto je poměrně velký, vzdušný a dominuje mu krásně dřevěný bar. Dřevo zde celkově převládá a navozuje velmi příjemnou atmosféru. Jo a latté art zvládají také na jedničku:).

Momenta cafe

Momenta cafe nás lákalo podle recenzí hodně, ale bohužel jsme si k návštěvě vybrali dobu, kdy byla kavárna přeplněná lidmi a tedy panoval zde spíše hlukem, zmatek, pomalejší obsluha, což samozřejmě není chyba samotné kavárny, ale konceptu (přestože recenze lákaly na návštěvu klidného místa i v ten nejrušnější den). Je to poměrně hezký otevřený prostor přímo u Zelného trhu, kde vám nabídnou také nejednu kávu, ale prostě to množství lidí tak nějak kazilo celou atmosféru kavárny (stejně jako prodírání se kolem plných stolků k záchodům). Co se týče kávy, nemohu říct, že by byla špatná, ale nezůstala jsem nijak ohromena nebo přesvědčena, že sem na kávu musí za každou cenu znova. Běžně podávají La Boheme a za příplatek si můžete dát výběrovou kávu, která se mění. Samozřejmě i zde nabízejí zákusky a dorty, takže se nemusíte bát, že by v případě zájmu nebyla ukojena vaše závislost.

Cafe Placzek

Cafe Placzek pro mě představuje trochu slabší místo, co se kávy týká. Pokud tedy toužíte po chutnější kávě a správném podávání filtru atd, zkuste raději jinou kavárnu, pokud naopak preferujete hlavně zajímavé prostředí a líbí se vám kavárny spíše z minulého století, tak to bude místo pro vás. No, kdo říká, že musíte jen na kávu? Placzek je místo, které vám nabídne celou řádku pokrmů ke snídani nebo brunchi, od různých provedení vajec až třeba po bezlepkovou misku granoly s jogurtem. K výběru mají i bezlepkové pečivo nebo třeba skvěle znějící smoothie, takže nezůstane ochuzen nikdo. Ve vitríně můžete denně nalézt celou řadu luxusně vypadajících dortů, ale i nějaký ten bezlepkový dezertík. Obsluha je milá a měli jsme tak nějak štěstí, že to i s hudbou připomínalo spíše období před 50 lety než nyní. Žel ke kávě vám donesou jen malého frťánka vody a za 0,5l karafu vody z kohoutku (zvláštní chuti) zaplatíte 20 Kč. Samozřejmostí je taková úžasná brněnská věc, tedy wifi heslo viditelně uvedené, takže můžete hned své fotky sdílet na instagramu:). Tedy pokud hledáte místo na snídani a příjemnou atmosféru po ruce, určitě se vám bude v kavárně líbit, pokud jste tak trochu kávový nácek, spokojení zřejmě moc nebudete. Vím, že Placzek je vyhlášené místo pro chucené kávy, ale kdo by to jako chtěl pít, že jo:).

Kafec (brněnský)

Ještě trochu slaběji bych hodnotila brněnský Kafec, maličkou kavárnu kousek od nádraží. Jde vidět, že prostor je primárně určen spíše pro nějaké kurzy a další aktivity ve vrchních patrech, v kavárně je jen pár stolků a atmosféra taková, že jsme se málem báli promluvit, abychom nerušili vedlejší stoleček. Opět je velkým plus, že nabízí i bezlepkovou variantu svých jídel (sendvičů) i vaflí (za příplatek), ale káva silnou stránkou není. Flatwhite vám připraví ze single espressa, což spíše pak připomíná malé latéčko (ano, vím, že je to přípustné, ale není to zrovna standardní postup), filtr je zde naopak rozhodně lepší než v Cafe Placzek. Obsluha nebyla příliš informovaná o kávě (nebo byla slečna nějaká zmatená) a celkově nás místo ani kávou ani atmosférou neoslovilo.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.