Cestování

Letem světem na jih Francie – Bordeaux

Poslední zastávkou na jihu Francie se pro mě stalo Bordeaux a musím uznat, že to je moje nejoblíbenější z navštívených. Nevím, zda je to úplně jinou atmosférou, ale pokud vám vyjde hezké počasí, je Bordeaux krásné a ještě se odtud vlakem můžete kdykoli podívat na pláž na pobřeží. Pokud máte zdravé nohy a chůze se nebojíte, proběhnete centrum Bordeaux během jednoho dne naprosto bez problémů. Pokud se chystáte na návštěvu muzeí, pak si raději nechte o půlden navíc. Bordeaux je podle mě naprosto ideální víkendová destinace a nebudete jistě litovat. A to i ve chvíli, pokud nejste vinaři. Pokud se chystáte do Bordeaux jen za vínem, tak v tom vám bohužel neporadím.

Já jsem se do Bordeaux přesouvala v pátek odpoledne opět společností OUIBUS, cesta trvá necelé 3,5 hodiny a vyšla na €9. Na nástupišti jsem od rázné řidičky dostala číslo sedadla, autobus byl tentokrát nacpaný. Zde bych upozornila, že wi-fi je sice free, ale máte jen 100 MB, takže budete spíš rádi, když vyřídíte nějaké zprávy, na hledání informací to moc není. V Bordeaux jsem chvíli hledala informace, protože nádraží bylo rozkopané, ale nakonec i v sedm večer jsem ještě dostala mapku. Ze všech map asi tu nejhorší, protože je dost orientační a nejsou v ní ani názvy menších ulic. Pokud si tedy nestáhnete google maps, doporučuji vytisknout z use-it maps, budete to mít i s doporučením, kam zajít na pivo či na kafe. Hledání bytu bylo vtipné, protože majitelé byli mimo město a já si klíče měla vyzvednout v trafice. Jen zapomněli zmínit, že trafika není ve stejné ulici. Jako odměna mi budiž, že byt byl úžasný, měla jsem nachystané mapy a kolo na půjčení.

Marché des Capucins

Den první – křížem krážem po Bordeaux

Sobotní ráno doporučuji začít na Marché des Capucins, kde je místní trh, dostanete skvělou kávu a můžete dát nějaké mořské plody. Je zde také nejlevnější ovoce i zelenina, co jsem viděla (např. saláty nebo jablka), seženete čerstvá vejce i další věci. Odsud jsem se vydala k Place de la Victoire, kde je jedna z mnoha majestátních kamenných bran do města.

Place de la Victoire

Pak jsem zamířila směr Place Pey-Berland a katedrále St. André, která je úžasná (cestou sem je krásná velká synagoga a muzeum d’Aquitaine, kdybyste se chtěli trochu vzdělávat). Zde si také můžete vyšlápnout věž (za €6) a o 233 kroků později budete mít celé Bordeaux na dlani. Jen počítejte s tím, že si možná vystojíte frontu (může tam být jen 19 lidí a pokud jste mohutnějšího složení, je dost možné, že ve vrchním patře ani neprojdete vchodem). A taky mají pauzu na oběd, v sobotu tedy mezi 12-14. hodinou zavírají.

St. André

Nezapomeňte kouknout na Hotel de Ville, což je krásné stavení a je dost pravděpodobné, že v sobotu potkáte nejednu nevěstu. Odtud jsem se vydala směr Place Gambetta, kde je další brána (Porte Dijeaux) a odtud se pak pustila po Cours Georges Clemenceau k Jardin Public, tedy zahradě, kam jsem jen nakoukla.

Place des Quinconces

Pak jsem přeběhla ulici směrem k řece na slavné Place des Quinconces (s Monument aux Girondins), kde byl ale zrovna blešák. Buď mají Francouzi pořád nějaké blešáky, nebo jsem hold měla ve všech městech štěstí. Necestovat jen s batohem na zádech, hned bych nějaké nádobíčko nakoupila.

blešák na Place des Quinconces

No a odtud můžete buď centrem a starými uličkami nebo podél řeky sejít k Place de la Bourse, což je místo známé svou placatou fontánou (kde si lidé fotí „chůzi po vodě“ a děti blbnou). V tuto chvíli samozřejmě nezbývá než se zatoulat v krásných starých uličkách, pokochat se třeba zvonovou věží, nezapomeňte se vrátit zpátky k řece, abyste si mohli pohlédnout další bránu Porte Cailhau a pak už přímo ke kostelu St. Michel a přilehlému Place Meynard.

Place de la Bourse

Abyste nabrali sil, doporučuji dát si kávu Chat Noir Cha Vert a z pohodlí židle sledovat dění na náměstí (mají otevřeno i v neděli v noci, skvělé presso za €1.50). Kousek pod St. Michel je další brána (Porte de la Monnaie). A v sobotu se zde konají trhy Marché aux Puces (trhy jsou obvykle do 14-15. hodiny).

St. Michel

V sobotu podvečer nezbývá, než si užít pravého davového šílenství, obchody na hlavní nákupní ulici Rue Sainte Catherine zavírají až kolem sedmé, takže se zde mísí turisté a místní. Nádech, výdech, hlídat si peněženku a prodírat se davy uskakujíc hořícím cigaretám a už v tuto dobu opilým skupinkám z rozlučkových akcí.

Rue Sainte Catherine

Jelikož i na začátku května se stmívá až kolem deváté, doporučuji si půjčit v podvečer kolo a projet se po nábřeží. Stejně tak je Bordeaux krásné v noci, jelikož památky jsou moc hezky nasvícené. Bordeaux mi přišlo jako nejbezpečnější město, kde se klidně i žena samotná může v 10 večer vydat na nádraží a cítit se bezpečně. Pro pravou atmosféru doporučuji místo vysedávání v hospodě koupit láhev vína/piva/vody a jít podél řeky, kde potkáte spoustu místních, poslechnete si muziku a záchody jsou zdarma. A kdyby vás to přestalo bavit, najdete podél celé promenády spoustu barů a hospůdek.

Výhled z věže Pey-Berland na katedrálu St. André

Den druhý – výlet do Arcachon

Pokud máte ještě druhý den k dobru a stihli jste vše projít den první, máte dvě možnosti. Někde se zašít s lahví vína jako správný Francouz anebo vycestovat z Bordeaux. Já jsem tak nějak ještě na závěr výletu prahla podívat se k oceánu a naposled se nadýchat trochu čerstvého vzduchu. A jelikož jsem se rozhodla na poslední chvíli, nebyl to úplně nejlépe zorganizovaný výlet. Tedy možná by byl, kdybych si přivstala nebo nebyla neděle. Přivstat jsem si moc nechtěla, protože mě čekala dlouhá noc na letišti, takže přestože to byl skvělý nápad, nedopadl úplně dle očekávání. Zjistila jsem, že se z Bordeaux dostanu pohodlně vlakem do Arcachon, což všechny webovky doporučovaly a vypadalo to jednoduše. Takže jsem si lážo plážo dala kafe (nejlepší kafe, co jsem ve Francii pila) na Marché des Capucins a pak si nechala 20 minut na nádraží na nákup jízdenek. Nákup můžete provést anglicky v automatu, takže jsem raději brala i zpáteční. Krom toho, že lístky stály o polovinu víc než tvrdil internet (cesta tam €8.50 a zpět €11.50, záleží na dni a čase, kdy cestujete), zbývalo mi do odjezdu 10 minut, což se zdá být hodně, ale ne v případě, že neumíte francouzsky, ostatní kolem neumí anglicky a vy tedy zoufale hledáte svůj vlak. Ten přijel a naštěstí jsem z lístku dokonce pochopila, že mám určený vagon a sedadlo (zpátky ne, bo to byl cajdák). Jelikož to byl nějaký zrychlený vlak jen se dvěma zastávkami, přijeli jsme o 10 minut dřív, což mě poněkud rozhodilo a nebýt to poslední zastávka, tak jedu kdoví kam. V Arcachon jsem bohužel zjistila, že můj dokonalý plán dojet k nejvyšší duně Evropy Dune du Pilat a zpátky dát těch 10 kiláků pěšky neklapne, bo místní bus jezdí v neděli jen jednou za 2 hodiny. Tak jsem zvolila opačný směr šlapat tam a zpátky busem, protože 10 kiláků s batohem na zádech musím dát levnou zadní i v písku. Nutno říct, že to paní na informacích překvapilo a dvakrát mi zopakovala, že je to 10 km!!! Což je samozřejmě pro správného turistu brnkačka. Ale ejhle. Na schody vedoucí k duně jsem sice dorazila včas, ale pak mi došlo, že jsem dlouho neviděla zastávku a že autobus tam nezajíždí.

Zkoušela jsem oslovit dva lidi, ale bez úspěchu a zvažovala, zda má smysl riskovat. Nakonec jsem se rozhodla, že ne, protože bych tak nemusela stihnout vlak zpět, propadla by mi jízdenka a dostala se do kdoví kdy do Bordeaux a jestli vůbec. Tak jsem se raději vydala hledat zastávku, která byla cca 15 minut zpět, a já tedy měla nakonec k dobru 20 minut, které jsem tak aspoň mohla věnovat cachtání se v oceánu. Bus zpátky samozřejmě nejel na čas, z čehož jsem měla asi tři infarkty v domnění, že někde stojím špatně. Když pak dojel, byl tak narvaný, že jsem stála u řidiče, na jedné noze, a to ještě cizí. Lístek na místní bus stojí €1 a kupuje se přímo u řidiče, jen si ho ještě musíte cvaknout. Takže dunu jsem sice neviděla, ale oceán ano, a ještě jsem si zasportovala. Doporučuji tedy buď vyjet dříve, nebo si půjčit kolo a otočit to na kole:). Po celou cestu je prakticky cyklistická stezka, takže to bude hezká projížďka. Když vám zbude čas v centru města, můžete se projít na pláž, kouknout na nějaké hezké baráčky a korzovat s ostatními podél pobřeží. Co se týče vlaku, nezapomeňte si lístek označit v mašinkách, co jsou při vstupních dveřích, a připravte se na to, že vás pravděpodobně ještě bude kontrolovat revizor. Záchody ve vlaku byly poměrně hezky čisté, s vodou na umytí i sušákem na ruce:).

Já jsem po příjezdu ještě zavítala do centra, protože noční Bordeaux je prostě moc hezké (i když začátkem května počítejte ještě s nízkými teplotami) a pak už mě čekala cesta na letiště. Všechny památky jsou nasvícené a vlastně je tak uvidíte úplně v jiném světle, možná tak trochu romantickém. Na druhý den byl svátek, takže ulice i hospody byly plné lidí a celkově měl večer takovou příjemnou atmosféru. Ještě vám poradím, že když budete na promenádě podél řeky, jsou tam toalety, které jsou zdarma. Jsou to takové poměrně velké kabiny, kde máte 15 minut na vykonání své potřeby, pak se dveře zase odemknou pro další (samozřejmě odejít můžete i dříve:). Poměrně čisté, voňavo, toaletní papír, zrcadlo, umyvadlo, přesně tak si představuji veřejné záchody.

Place de la Bourse

Pokud je váš let v šest ráno, máte jako jednu možnost zaplatit další noc v Bordeaux a pak drahý taxík kolem půl páté ráno (noc jiného sem opravdu před sedmou nejede) nebo musíte autobusem ještě v noci a přečkat pár hodin na letišti, což je levnější varianta. Autobusová linka 1+ jede od hlavního nádraží přes centrum v noci každou půl hodinu až do 0:45, kdy jede poslední, cesta trvá cca 40-45 minut v noci. Lístek doporučuji koupit předem v automatu, vyjde vás na €1.50, jen pak musíte předními dveřmi a označit jej u řidiče (má, myslím, platnost hodinu). Přes den se dá vzít i nějaký express bus, co by vás měl dovézt za 30 minut, ale stojí kolem €8 (a pozdě večer už nejede). Pak už vám zbývá jen 4-5 hodin na letišti, jako je tomu běžné na přestupech u delších letů, takže žádná hrůza. A za tu dobu si buď dáte malého šlofíka anebo třeba sepíšete, co jste na cestách vše viděli. Letiště je v tu chvíli překvapivě prázdné a rušit vás nikdo nebude:)).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.