Cestování

Letem světem na jih Francie – Marseille

Jak jsem zmínila v předchozím příspěvku, vydala jsem se tentokrát na cestu po jižní Francii. Nakonec jsem se rozhodla, že během 7 dní chci vidět 3 města a jejich okolí, ale v textu občas zmíním, co bych teď asi udělala jinak. Člověk se stále učí. Každopádně první destinací se stalo město Marseille. Po příletu na letiště jsem chvíli zmateně pobíhala, takže prostě jděte rovně od výstupu k informacím, požádejte o mapku zdarma a pak vyjděte před budovu a dejte se směrem doprava k hale 3/4. Uprostřed jsou zastávky autobusů. Buď si můžete vystát frontu či si použít jeden z automatů a koupit si lístek na bus (myslím, že odjezd byl z nástupiště 2, cena kolem 8 eur) nebo si to můžete udělat dobrodružnější, koupit si lístek na vlak (modrý automat SNCF, Marseille Gare st. Charles, €5.10 jednosměrný), počkat na shuttle směr Vitrolles Aéroport Marseille Provence Station (Vittroles MP, shuttle je zdarma) a pak počkat na vlak směr Marseille (nástupiště 1). Čekala jsem nakonec půl hodiny, ale za to přijel express, kterým jste v centru za 20 min. Čas na nástupišti i ve vlaku jsem využila k studování mapky a zjišťování, co vlastně chci vidět (když nepočítám asijského turistu, který si chtěl očividně povídat).

Den první – výhledy na Marseille

Jakmile dojedete na nádraží, určitě si budovu nezapomeňte prohlédnout. Stejně tak výhled na Marseille je krásný. Jelikož jsem měla volné odpoledne a nebyla moc obtěžkána, vydala jsem se rovnou na první část výpravy po Marseille. Seběhla jsem přes Bd. d´Athènes a Canebière až dolů k Vieux Port.

Vieux Port

Chvíli jsem se kochala lodičkami a pak se vydala vlevo ve směru chůze k budově opery. Pak jsem se vydala směrem podél přístavu kolem Thèatre de la Crièe a dál kolem Bas Fort Saint-Nicolas až do Jardin du Pharo (Parc Émile Duclaux). Ten pohled na celou Marseille rozhodně za to stál.

Až jsem se pokochala a najedla, vydala jsem se ještě podél pobřeží k pláži Catalans pokochat se moříčkem. Odtud jsem se už spletitými uličkami vydala zpět, nejdříve do Abbaye St. Victor, a pak hezky pěšky výšlapem až k bazilice Notre-Dame de la garde.

Notre-Dame de la garde

Tam také doporučuji vyšplhat, protože je krásná nejen ta budova, ale hlavně výhled na Marseille a další okolí. Odtud jsem se vydala malými uličkami přes přilehlou zeleň směr Place Castellane, ale jen na Rue Paradis, kde jsem zanechala konečně svůj batoh, osvěžila se a vyrazila dál.

S ubytováním to bylo docela vtipné, protože mi mezitím umřel telefon (ne vybil, ale úplně prostě umřel), takže jsem obcházela byt od bytu a hledala, kde bydlí můj hostitel. Nemusím zmiňovat, že jsem měla málem infarkt, že jsem přišla o telefon se všemi daty, letenkou atd. nebo to, že anglicky tam fakt nikdo moc nemluví (ale zato ví, jak se anglicky řekne „Hezký parfém“).

Nakonec jsem jej našla a mohla se tak večer jít cournout jen tak na lehko. Zamířila jsem si to do starého města, abych zkoukla západ slunce u majáku. A také abych se podívala, jak je město osvícené večer. Bohužel zážitek večerní Marseille mi dost kazili poposedávající skupinky mužů i jednotlivci, kterým jsem naštěstí moc nerozuměla, ale bylo to i tak dost nepříjemné. Když se stmívá, jste samotná žena a množství turistů ubývá, zatavující se chlápci a sprška komentářů vás úplně klidnými nenechá. Kupodivu jsem se cítila mnohem bezpečněji v zapadlých uličkách kolem bytu než kolem hlavních turistických atrakcí. Ke konci jsem už raději nevytahovala ani foťák a tvářila se, že prostě jen někam cíleně mířím. Každopádně západ slunce nad mořem nikdy nezklame a doporučuji.

Den druhý – staré město a výlet do zátoky

Ať už je váš čas v Marseille jakkoli omezený, nechte si určitě část na staré město. Jelikož jsem bydlela přímo na Rue Paradis (něco jako 5.avenue:)), měla jsem to do přístavu 10 minut pěšky. Každopádně doporučuji začít v přístavu hned ráno a podívat se na trh s čerstvými rybami, které se ještě mrskají. Seženete opravdu zajímavé věci (výhoda airbnb pak je, že si klidně můžete koupit a vzít domů připravit). Pak jsem prošla kolem přístavu a k mému „potěšení“ ve městě, kde nikdy neprší, začalo pršet. Zatímco jsem se těšila, že si vychutnám atmosféru Marseille v pracovní den, mohla jsem si vyzkoušet, jaká je jižní Francie v dešti.

Výhled na MuCEM z Jardin du Pharo

Došla jsem až k Fort Saint-Jean, který můžete celý obejít a je spojený s muzeem MuCEM, které je však v úterý zavřené. Jinak můžete dovnitř do zahrad a na střechu zadarmo pro krásné výhledy. Vlastně většina míst je zde zadarmo, dokud nevstoupíte do místnostmi s expozicemi. Odtud si užijete výhled na protější břeh na Jardin du Pharo a na maják. Kdyby bylo MuCEM otevřené, je spojené mostem s Fort Saint-Jean a odtud zase můžete mostem ke kostelu St. Laurent. Ale jelikož bylo zavřeno a u kostela jsem byla předchozí večer, šla jsem až před nápis marseille.fr a s krásným výhledem na La Catedral Major. Odtud jsem se vydala do spletitých uliček Le Panier.

Le Panier

Opravdu doporučuji se zde jen tak bezcílně chvíli brouzdat a prohlížet si úzké uličky a původní architekturu, narazíte na spoustu hezkých míst. Pak jsem na chvíli zaplula do Vieille Charité, kde se také můžete projít a zaplatíte až při vstupu do expozicí (aneb je zde free záchod a wifi point:)). Pokud byste náhodou chtěli do muzea historie, je to odsud kousek (přiléhá k Lafayette galerii, pokud chcete dělat i nějaké nákupy).

Vieille Charité

Prakticky vám na většinu starého města vystačí pár hodin. Pokud budete mít krásně, doporučuji odpoledne využít na výlet do národního parku Parc national des Calanques s cílem dojít k moři. Já jsem měla škaredě a přesto tohoto rozhodnutí nelituji. Jak na to? Ideální je dojet busem do Luminy a odtud vycházkou (necelé 4 km) do Calanque de Sugiton. Do Luminy se dá jet buď „rychlobusem“ JET921 z Rond Point du Prado nebo můžete v rámci poznávání nastoupit do busu 21 z Castellane. Lístky je lepší koupit předem, pokud nechcete jednat s nevrlým řidičem francouzsky a ještě za ně připlatit. Na Castellane seběhnete do metra, v angličtině navolíte 2x lístek a jdete. Lístek stojí €1.70 a po pípnutí prý platí hodinu na veškerý transport. Doporučuji si jej koupit, viděla jsem kontrolu jízdenek na konečné na cestě zpátky, kdy se otevřou jen jedny dveře a kontrolují úplně každého, kdo vystupuje. Po nástupu musíte lístkem plácnout na elektronickou čtečku, aby mohl zaznamenat čas, tak na to nezapomeňte, kdoví, jestli byste to uhráli. Doporučuji cestou koukat z okna, protože uvidíte spoustu dalších památek a hlavně kontrast staré a nové architektury. K tomu je naprosto rozkošné, jak čtou ty zastávky (navíc na obrazovce můžete sledovat, co bude za zastávku a je tam i info, co významného tam najdete).

Parc national des Calanques

Na konečné v Luminy je univerzita a pokud vás toto prostředí zajímá, tak si užijete hezký výlet. Google maps říkají cca 50 minut a v pevných botách to zvládnete jistě rychleji. V dešti v barefoot balerínkách vám kluzké a ostré kameny trochu znepříjemní cestu. Část cesty je lesem, část je vybetonovaná, každopádně ztratit byste se neměli (asi v půlce cesty jsem narazila na značení 3 tečkami, které vedly k mnou hledanému pobřeží). Pokud pojedete později v létě, budete se moct i vykoupat, ale na začátku května můžete ještě klidně ocenit nepromokavý softshell kabát.

Calanque de Sugiton

Zpátky z Luminy můžete klidně vzít Jetbus a na konečné naskočit do metra a na Castellane či dál dojet metrem. Budete to tak mít i s poznávačkou metra. Kdyby mě nezebaly mokré nohy, jela jsem se podívat někam dál.

Den třetí – zbytek památek a toulání se uličkami

K dobru jsem měla ještě třetí den dopoledne, ale kdybych věděla, že už toho moc nezbývá, naplánovala bych to jinak. Můj tip by byl sjet městskou ulici Prado Avenue autobusem a projít se po pláži (Parc Balnéaire du Prado) s návštěvou Parc Borély (botanická zahrada). Nebo bych si koupila lístek na ráno do Montpelierr, strávila tam půl den a odpoledne pokračovala do Toulouse. Ale to jsem samozřejmě dopředu nemohla tušit a vydala jsem se na doporučení k Palais Longchamp. Vzala jsem to uličkami k metru Notre-Dame na Cours Julien, které místní doporučují jako místo, kde si dát skleničku vína a posedět. Já se prošla ranními farmářskými trhy, pokračovala na Place Jean Jaurès, kde je park a dá se pěkně posedět, ale také trh s květinami.

Trhy na Cours Julien

Odtud jsenm pokračovala na Place de la Libération, kde jsem si prohlídla hlavně policajty se samopaly:)). Odtud jsem vyběhla po Boulevard de la Libération až k parku a obešla jej k hlavnímu vstupu Palais Longchamp. Nějak jsem myslela, že je přilehlý park větší, takhle jej za chvilku máte prochozený i s místním zábavným ZOO, které ocení spíše děti. Pro menší děti je zde spousta hřišť, toalety tristní a zmiňovaný wifi point jsem vůbec nenašla. A jelikož jsem měla čas a bylo hezky, seběhla jsem kolem nádraží na Place Jules Guesde podívat se na Arc. A pak jsem cik cak procházela uličkami mezi nádražím a přístavem, spousta z nich byla plná kebab stánků a arabským oblečení, celá atmosféra byla úplně jiná než ve starém městě. Za denního světla jsem se tu cítila docela bezpečně.

Palais Longchamp

Nakonec jsem šla najít zastávku autobusů, která je u vlakového nádraží, doporučuji sledovat cedule Gare Routiere, vstup je jakoby z vlakového nádraží za kolejemi. Autobusy OUIBUS odjíždí ze stanoviště 15. S online rezervací si nepotřebujete tisknout ani jízdenku, jen předložíte doklad totožnosti. Připravte se na to, že se s vámi anglicky nikdo bavit nebude:). Až při další cestě jsem zjistila, že to funguje tak, že řidič vám po kontrole řekne sedadlo. Což neudělal, protože asi věděl, že má prázdný bus, takže jsem si zabrala dvousedačku a začala plánovat Toulouse. OUIBUS staví cestou v Montpellier, kde budete mít přestávku, a pak ještě jednou stavěl na benzínce, takže člověk nemusel na busový záchod, který brutálně čpěl močí. Celkově vám cesta Marseille-Toulouse s touto společností zabere 6,5 hodiny (ale přijeli jsme dřív). A tak hurá na další objevování!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.