Otestováno pro Vás

Kam na kávu v Liberci

Jak jsem poslední dobou měla možnost zjistit, nejen Praha žije kávou a ve spoustě měst se rozrůstá nejen síť kaváren, které si pečlivě vybírají svou kávu, ale také síť malých pražíren. Zatímco průvodců světem kávy najdete v Praze spoustu, v jiných městech už je to trochu horší. Proto je nejlepší osedlat oře a vyrazit objevovat svět kávy osobně. Tentokrát se podíváme do Liberce do tří kaváren, protože na víc se prostě už nedostalo (aneb kofeinová smrt se nekonala). Což samozřejmě ale neznamená, že se zde nenajde více kvalitních kaváren, které rozhodně stojí za vyzkoušení.

Na první místo bych určitě zařadila Sweet City Espresso bar (a obchod) na Ruprechtické. Kavárna má i svou další pobočku, ale doporučuji určitě vyzkoušet tento prostor, kde si mimo dobré kávy a něčeho malého na zub můžete také pořídit vybavení na přípravu kávy a čerstvě praženou kávu. Můžete zvolit kávu Sweet City Coffee, což jsou plantážní jednodruhové arabiky a espresso směsi, nebo pak v barevnějších obalech Nordbeans, tedy výběrovou kávu (podle baristy o chlup lepší než Sweet City).

Z centra je to poměrně krátká procházka, přiláká vás vtipnost a nápaditost a pak především čistota a vzdušnost uvnitř kavárny/obchodu. No nebudeme si lhát, vše je projmutou dávkou hipsterství, taková malá Náplavka v jedné místnosti:).

Krom klasického espressa dostanete také něco málo z alternativní přípravy kávy, ale co oceňuji jednoznačně nejvíce, je to, že i espresso vám připraví z výběrové kávy dle vaší volby a nebojí se o tom s vámi diskutovat. K tomu dostanete výbornou pramenitou vodu, nevím, jestli to byl placebo efekt, ale fakt nám chutnala tak nějak víc. Myslím, že to bylo možná tím prostorem.

Každopádně pokud sem opravdu dojdete, nezapomeňte si vzít nějakou kávu domů. V tomto směru oceňuji znalosti baristy, který byl velmi ochotný a doporučil dle preferencí. Ba dokonce se nebál být trochu odvážnější a podle svých zkušeností jít i za hranice nadiktovaných chutí. Musím uznat, že se vyplatilo a na aeropress nám doporučil dobrotu.

Na druhé místo bych dala Mikynu, kde jsme se nejen dobře najedli, ale káva byla také moc dobrá. Rozhodně oceňuji nádobí, ve kterém je káva servírována a samozřejmě to, že dostanete krom espressa také filtr. Zatímco espresso vám udělají z kávy z výše zmiňované pražírny (Nordbeans), tak filtr dostanete z berlínské The Barn. Prostě dobrota. Káva je samozřejmě jedna věc, ale prostředí dělá také své. U Mikyny bych vyzvedla lokalitu, tedy prakticky „centrum“, a pak výběr jídla a dezertů, které jsou pečeny čerstvě na místě a postupně jsou doplňovány. Může se stát, že tedy v danou chvíli nemají vaši hitovku, ale za pár hodin se už ve vitríně objeví. Prostory jsou moc hezké, vodou se obsloužíte sami dle libosti a samozřejmě vám vše připraví i sebou.

Jako poslední jsme na doporučení vyzkoušeli Kino Varšava, což jsou už podle jména prostory kina, které se rozhodl někdo zachránit:). Dalo by se říct, že nakonec jsme nebyli zas tak odvážní, protože i zde mají na mlýnku Nordbeans/Sweet city. Na jednu stranu oceňuji podporu lokálnosti a možnost tak otestovat, kde ze stejného zrna dělají lepší kávu, na druhou stranu se to časem trochu omrzí. Dále zde dostanete něco malého na zakousnutí, pivo Cvikov a k tomu nabídku kulturního programu.

Prostory mi až tak útulné nepřišly, ale možná to bylo dáno tím, že bylo docela poloprázdno. Kavárna je umístěna opět v centru, takže to nebudete mít daleko, výběr je poměrně jednoduchý.

Krom klasického espressa ve všech jeho mléčných podobách dostanete také drip/aeropress, který byl chuťově dobrý. A tím asi končí i naše toulka po libereckých kavárnách a pokud si přejete ochutnat Nordbeans/ Sweet city kávu, tak Liberec je rozhodně vaše město!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.