Ze života

Sexplicit – tak trochu ostřejší výstava

Pokud stále nemáte plány na víkend a řadíte se mezi odvážné, pak klidně čtěte dál. Řeč bude o velmi netradiční výstavě, která se momentálně koná v Praze (do 21. ledna 2014). Pokud však patříte k prudérnějším povahám, doporučuji text přeskočit a ušetřit si tak potíže s vysokým krevním tlakem. Sice už nějaký ten pátek televizi doma nemám, ale moc dobře si vybavuji, že mi vždy vadilo násilí i nemístná sexualita ve filmech, které nám byly denně servírovány. Sexualita je však věc normální a je jen na nás, do jaké míry ji chceme otevřít dveře veřejně. Můj článek tedy neberte jako propagaci sexuality či něco k pobouření. Sexualita se promítá dějinami a uměním už celá století, nejedná se tedy o žádnou novinku, jen se někdo prostě rozhodl uspořádat vernisáž, kde se všechna dílka sejdou na jednom místě. Nikdo vám nahotu nevnucuje, záleží na vaší zvědavosti.

photo by Greta Blumajerova

photo by Greta Blumajerova

Abych tedy začala s místem pořádání výstavy, budete se muset projet do Modřan, kde se výstava koná v bývalé budově Microna (Československého exilu 1888/4, Praha 4) až do 21. ledna 2014. Budova je pod správou Pražské správy nemovitostí, která se tak snaží podporovat mladé umělce. Výstavu naleznete na dvou patrech – v přízemí a 11. patře. Jedná se o prodejní výstavu, pokud se vám tedy nějaký kousek umění bude líbit, můžete si jej odnést domů (každopádně já jako neznalec jsem byla docela překvapenou výškou cen). Umělců, které na výstavě ukazují svá dílka, je celá škála: Pavla Ortová, Štěpán Beránek, Ondřej Brody, Michal Cihlář a Veronika Richterová, Michaela Čížková, Kurt Gebauer, Martin Gerboc, Jan Hladil, Lukáš Houdek, Denisa Hričiščová, Aneta Mona Chisa a Lucia Takáčová,  Tomáš Jajčí, Adam Jílek, Ivan Komárek, Markéta Korečková, Alena Kupčíková, Ján Macko, Anna Marešová, Barbora Maštrlová, Petr Motyčka, Pasta Oner, Suzanne Pastor, Jan Pospíšil, Lilian Ptáček, Michal Michelle Siml, Mark Ther,  Jana Trávníčková, Petr Vrána a další. A vlastně to důležité – výstava je přístupná denně od 14-18. hodiny a vstup je zdarma.

Sexplicit může být pro některé do jisté míry vulgární, avšak vzhledem k tomu, že každý máme hranici nastavenou trochu jinak, je jen na vašem zvážení, které umění už sahá za hranice vašeho vkusu. Vernisáž sdružuje velkou škálu umělců, mnozí z nich si dovezli různá ocenění ze zahraničí. Můžete vidět sochy, malby, fotografie, instalace, designové výrobky, prostě díla ostřejší i díla něžná. Výstava ukazuje protiklady – od stylu hard porn až po díla s erotickým nádechem. Z některých děl můžete dokonce cítit ztotožnění autorů se svou tvorbou, z pocity ukrytými do kousku barvy či materiálu.

photo by Greta Blumajerova

photo by Greta Blumajerova

To by byla ta obecnější část. Já jsem se vydala na samotné zahájení vernisáže, které mě velmi zajímalo. Nedávno jsem se ocitla na jiné vernisáži a musím říct, že svět umělců je pro mě velkou záhadou. Je to prostě jiný svět – umělci plují časem a prostorem jinak než my prakticky založení lidé. Jejich styl života, vyjadřování osobnosti i unikátní vlastnosti zaberou hodně času k pochopení. Moje vědecká duše říká, že bych nejraději strčila některé kousky do klece a chvíli je studovala.

photo by Greta Blumajerova (původního photo by Pavla Ortová)

photo by Greta Blumajerova (původního photo by Pavla Ortová)

Vstupovali jsme dlouhou podzemní chodbou, která byla červeně osvícena, a ústila do přízemní části výstavy. Hned na začátku na vás bafne velmi zajímavý model „panny“, fotografie spodního prádla či třeba umělá pánská přirození vyrobená z mýdel (prý jsou k zakoupení, kdybyste sháněli vánoční dárky:)). Z hlavní místnosti ústí několik menších místnůstek, kde je vždy specifická výstavka jednoho z autorů. Když si prostory prohlédnete, můžete se vydat výtahem do 11. patra. V den zahájení jsme měli dokonce výtahového pacholíka. Prostor budovy je velmi zajímavě členěn a umožňuje vystavovat několik umělců hromadně, aniž by se díla bila. Malé místnůstky přímo svádějí k tajemným exhibicím. Nebudu vám toho příliš popisovat, abych některé nepohoršila, ale můžete zde například shlédnout i umělecké obrazy, jež jsou tvořeny z pubického ochlupení (které můžete také darovat pro další obrazy).

photo by Greta Blumajerova

photo by Greta Blumajerova

Na vernisáži se podávalo šampaňské a výstavou proudily davy lidí. Není divu, takové vernisáže se ani v Praze nezahajují denně. Mě v tu chvíli samozřejmě uchvátil svět lidí, kdy jsem měla možnost sledovat hipstery přímo v akci. Některé módní výtvory velmi připomínaly kýč a člověk se pak zamýšlí, zda to tak mělo vypadat, či si tahle 16náctka prostě přijde kůůůl. A vlastně není tak těžké odlišit hipstery od pravých umělců (a od těch, kteří se prostě strašně snaží do světa umělců zapadnout, ale chybí jim k tomu víc než jen kus elegance a vkusu). Celkově to byl příjemný zážitek, jen se tedy musím omluvit všem vzdělanějším, že neznám rozdíly mezi vernisáží a výstavou a tak obě slova volně zaměňuji:))) Pardón!

Chápu, že taková výstava vaše děti asi moc zajímat nebude, ale pokud jsem vzbudila vaši zvědavost, račte zabloudit!

photo by Greta Blumajerova

photo by Greta Blumajerova

2 thoughts on “Sexplicit – tak trochu ostřejší výstava

  1. nebýt to trochu z ruky, rád bych zhlédnul (aj ty pseudohipstéry:)).
    vernisáž je úvodní zahájení výstavy, většinou slavnostnější:)

  2. Vernisáž je zahájení výstavy. Pak už je to jenom výstava. Na vernisáži často bývá doprovodný program – koncert nebo čtení poesie. A taky chlebíčky. Tak:-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.